بهترین کسب‌و‌کارهای فرانچایز در سال ۲۰۱۵

بهترین کسب‌و‌کارهای فرانچایز در سال ۲۰۱۵

بهترین کسب‌و‌کارهای فرانچایز در سال ۲۰۱۵

همانطور که می‌دانید فرانچایز یکی از اشکال کسب‌و‌کار است که در آن یک شرکت یا برند در ازای دریافت پول به یک شخصیت حقیقی یا حقوقی اجازه استفاده از دارائی‌های خود را تحت قرارداد مشخصی اعطا می‌کند.
این دارائی‌ها علاوه بر دارائی‌های فیزیکی شامل دارائی‌های فکری مانند برند، کپی‌رایت، پتنت، فرمولاسیون و دانش فنی است که از سوی شرکت تفویض می‌گردد.
موفق‌ترین نوع فرانچایز را می‌توان در بازار غذا، فست‌فود و کافی‌شاپ دید. یکی از قدیمی‌ترین نمونه‌های موفق فرانچایز رستوران‌های مک‌دونالدز است، البته در ایران نیز رستوران‌های زنجیره‌ای بوف و هایدا و بستنی‌های آیس‌پک نمونه‌های موفق وطنی هستند.

مجله کارآفرینی Entrepreneur گزارشی از پانصد کسب‌و‌کار فرانچایز برتر را در سال ۲۰۱۵ منتشر کرده است.
بهتر است با هم نگاهی داشته باشیم به ده برند فرانچایز برتر در سال ۲۰۱۵:

 

۱- هتل‌های همتون Hampton Hotels

شاید فرهنگ اولین معیار و شاخص برای انتخاب یک هتل نباشد اما در هتل همتون فرهنگ مهمان‌نوازی با اصطلاح Hamptonality مهمترین خدمت باارزشی است که به مشتری عرضه می‌شود و همین ویژگی باعث شده است تا نام این هتل برای چهارمین سال پیاپی در صدر فهرست برترین برند فرانچایز قرار بگیرد.
مجموعه هتل‌های همتون سعی کرده‌اند تا فرهنگ و خدمات خود را به شکل بین‌المللی برای هر کشور به صورت مجزا ترجمه کنند. برند تاکنون ۲۰۰۰ هتل در ۱۶ کشور در حال فعالیت دارد و به‌زودی قصد دارد در سال‌های آینده در چین ۴۰۰ شعبه جدید افتتاح کند.

 

۲- باشگاه ورزشی Anytime Fitness

قرار گرفتن نام باشگاه ورزشی Anytime Fitness در مقام دوم این فهرست هیچ چیزی از ارزش‌های این برند کم نمی‌کند. باشگاه ورزشی زنجیره‌ای ۲۴ ساعته‌ای که در ژانویه به دو میلیون عضو رسیده است، قصد دارد پس از هفت سال، در یکی از بهترین سال‌های خود به افتتاح ۳۵۰ شعبه جدید دست بزند.این باشگاه ورزشی در حال حاضر ۳۰۰۰ شعبه در ۲۰ کشور دارد.
به نظر می‌رسد به زودی با افتتاح شعب جدید، این برند به یک باشگاه میلیارد دلاری در سال ۲۰۱۵ تبدیل شود.

 

۳- فست‌فود ساب‌وی Subway

          

فست‌فود ساب‌وی Subway نزدیک به ۴۳ هزار شعبه در ۱۰۷ کشور دارد.
همچنین ساب‌وی اعلام کرده است که ۸۰۰۰ شعبه دیگر در ایالات متحده آمریکا افتتاح می‌کند. هرچند به‌نظر می‌رسد فضاهای زیاد دیگری برای گسترش در آمریکا وجود ندارد، ساب‌وی در حال توسعه در بازارهای بین‌المللی و فضاهای غیرمتعارف است.
این برند بیش از ۱۹۰۰ شعبه در فروشگاه‌های زنجیره‌ای والمارت راه‌اندازی کرده است و در سال ۲۰۱۴ تمرکز خود را برای راه‌اندازی در بیمارستان‌ها (۳۰۰ شعبه) قرار داده است.
اما ساب‌وی فقط به فکر گسترش تعداد شعب خود نیست بلکه به فکر برنامه‌هایی همچون فروش ۲۴ ساعته است. علاوه بر این‌که در چند سال گذشته ساب‌وی صبحانه را در منوی خود اضافه کرده، اینک با آغاز عرضه پیتزاهای کوچک، وارد دسته‌بندی اسنک شده است.

 

۴- رستوران جک Jack in the Box

در سال ۲۰۰۵، تنها ۲۵ درصد از رستوران‌های جک به‌شکل فرانچایز بوده است؛ اما امروز نزدیک به ۸۰ درصد از ۲۲۵۰ شعبه این برند به‌صورت فرانچایز مدیریت می‌شود.
این فست‌فود مکزیکی همیشه تلاش کرده است تا در منوی خود از غذاهای جدید و متفاوت استفاده کند از تاکو گرفته تا رول‌های تخم مرغ.

 

۵-سوپرکاتز Supercuts

در سال ۲۰۱۲ یکی از ارزش‌گراترین سالن‌های مو و زیبایی مدیر عامل خود را تغییر داد و تمرکزش را بر گسترش نام تجاری خود گذاشت.
این تغییرات باعث شد در سال گذشته ۱۴۴ شعبه به‌شکل فرانچایز و ۱۲۴ فروشگاه در ایالات متحد آمریکا راه‌اندازی کند.
در کل، سالن آرایشی سوپرکارتز بیش از ۲۵۰۰ شعبه دارد.

 

۶- ساندویچ جیمی جان Jimmy John’s Gourmet Sandwiches

برندها تلاش می‌کنند تا همیشه خود را بهترین گزینه برای مشتری نشان دهند؛ اما جالب است که فست‌فود جیمی جان هیچ زمانی خود را به عنوان بهترین گزینه در جهان معرفی نمی‌کند ولی چیزی که این برند را خاص و متفاوت کرده است، سرعت بالای ارائه خدمات است، برای مثال سفارش یک ساندویچ هشت اینچی را در چند ثانیه در دستان خود خواهید یافت.
در سال ۲۰۱۴ تعداد ۳۰۰ شعبه جدید افتتاح کرده بود و ۳۰۰ شعبه دیگر را در سال جاری راه‌اندازی خواهد کرد. ساندویچ جیمی جان در حال حاضر ۲۱۰۰ شعبه دارد.

 

۷- شرکت خدماتی سروپرو Servpro

شرکت خدماتی سروپرو بیش از ۴۶ سال است که در حال ارائه خدمات تعمیر و پاکیزگی فعالیت می‌کند.
این برند در حال حاضر نزدیک به ۱۷۰۰ شعبه دارد.

 

۸-رستوران دنیز Denny’s

                  
            

رستوران دنیز در تلاش است که سرگرمی و جذابیت را به برند خود بیافزاید. اما در کنار آن، دینز کسب‌و‌کار خود را بسیار جدی گرفته است.
در سال گذشته افتتاح ۴۰ شعبه جدید سبب شد تعداد کل شعب این برند به ۱۷۱۰ عدد برسد. همچنین این برند با خدمات ۲۴ ساعته در نظر دارد در سال آینده ۳۰ شعبه در ۹ کشور منطقه خاورمیانه راه‌اندازی کند.

۹- پیتزا هات Pizza Hut

در میان تمام برندهای رستوران پیتزا فروش که به شدت در حال رشد هستند، پیتزا هات با در اختیار داشتن ۱۵ درصد سهم، همچنان بزرگترین بازیگردان بازار پیتزا در آمریکا است.
پیتزا هات تمرکز خود را روی فروشگاه‌های کوچک برای غذای بیرون‌بر گذاشته و ۱۰۰ شعبه جدید در آمریکا و ۳۰۰ شعبه جدید بین‌المللی را افتتاح کرد. 
در سال گذشته، پیتزا هات هویت برند خود را بروز کرد و منوی غذای خود را نیز با مواد غذایی جدیدی ارائه کرد.

 

۱۰- ۷-الون ۷-Eleven

                                      

این شگفت‌انگیز است که رستوران ۷-الون با داشتن بیش از ۵۴۵۰۰ شعبه فعال در دنیا، همچنان به فکر گسترش شعب خود است.
در سال ۲۰۱۴، ۳۳۰ شعبه در آمریکا و کانادا افتتاح شد و همین تعداد در سال جاری باز خواهد شد.
واضح است که استراتژی این برند با بسیاری از برندهای فعال در بازار متفاوت است؛ طیف گسترده‌ای از محصولات ارزان قیمت اما با کیفیت بالا از ویژگی‌های این برند بوده و تمرکز روی ارائه غذای گرم و سالم نقطه قوت آن است.

برای ارسال نقطه نظرات و پیشنهادات خود از فرم زیر استفاده نماید